GOTYK

niedziela, 19 listopada 2017
niedziela, 08 października 2017
niedziela, 24 września 2017

Polski gotyk cysterski wiąże się ze sprowadzonym do Polski w 1203 r. żeńskim zakonem cysterskim z Bambergu do Trzebnicy, gdzie książę Henryk Brodaty pod wpływem swej żony Jadwigi ufundował dla sióstr w 1202 r. kościół. W 1214 zbudowane zostało tu  sklepienie żebrowe w krypcie wschodniej i pod emporą.

Inne przykłady gotyku cysterskiego to kościół w Lubiążu z 1208 r. pod wezwaniem Wniebowstąpienia Najświętszej Marii Panny ze swoją kaplicą zbudowaną w 1312 r. na planie krzyża greckiego w części północno- wschodniej kościoła a mieszczącą tumbę nagrobną księcia Bolesława III Legnicko - Brzeskiego.

Kościól zakonny w Jędrzejowie z 1210 r. i kościół zakonny - filia francuskiego zakonu cystersów Morimond w Koprzywnicy, którego styl romański został zburzony przez najazdy mongołów a odbudowano go nadając mu cechy stylu gotyckiego w w XIV za poparciem króla Bolesława Wstydliwego, który nadał tutejszemu opactwu cystersów liczne przywileje.

Do wielkiego rozkwitu doszedł gotyk w Polsce dzięki zakonom franciszkanów i dominikanów, którzy rozpoczęli działalność w Polsce w połowie XIII w. Iwo Odrowąż fundował dominikanom w Krakowie ceglaną Bazylikę św. Trójcy posiadającą cechy romańskie i wczesnogotyckie.

 

Za pierwszą budowlę w stylu gotyckim uznano kaplicę św. Jadwigi w Trzebnicy (1268 - 1269 r. ) przy kościele św. Bartłomieja w klasztorze cysterek.

Za okres najbardziej sprzyjający rozwojowi polskiego gotyku uważa się czasy panowania Kazimierza Wielkiego - i u schyłku gotyku - króla Kazimierza Jagiellończyka.

Bazylika archikatedralna we Fromborku - kościół gotycki pod wezwaniem Wniebowstąpienia Najświętszej Marii Panny powstała w latach 1329 - 1388 r.

16 września 1994 roku obiekt został wpisany na listę pomników historii.

W 1543 r. został w tej katedrze pochowany wybitny polski astronom Mikołaj Kopernik.

czwartek, 24 sierpnia 2017

DETALE KATEDRY W ORVIETO http://www.italia-italia.pl/impresje/katedra_orvieto_detale,315,884.html

Katedra Santa Maria Assunta ( Wniebowzięcia NMP) w Orvieto , region Umbria, Włochy zbudowana została w latach 1290-1591 na polecenie papieża Mikołaja IV. Nosi cechy stylu gotyckiego.

Na zewnątrz zachwyca pięknymi, delikatnymi , precyzyjnie wykonanymi płaskorzeźbami przedstawiającymi sceny ze Starego i Nowego Testamentu i kolorowymi mozaikami.

Równie imponująco wygląda wnętrze katedry , na szczególną uwagę zasługuje Kaplica San Brizio w której podziwiać można doskonałe przykłady włoskiego renesansu.

A w Kaplicy Kaprala mieści się najcenniejsza relikwia: korporał z krwią Chrystusa i hostię, związanych z cudem eucharystycznym w roku 1263 w pobliskim miasteczku Bolsena.

Z przekazów wynika, że podczas mszy świętej, z trzymanej przez księdza hostii na białe płótno ołtarza i na posadzkę popłynęła krew. Wierni i sam kapłan uznali to za cud. Już w następnym roku papież Urban IV ustanowił na pamiątkę tego wydarzenia święto Bożego Ciała.

wtorek, 22 sierpnia 2017

Najsłynniejszym miejscem w Asyżu jest Basilica di San Francisco (Bazylika Świętego Franciszka).Gotycko - romański kościół zaprojektował zakonnik i architekt Eliasz Bonbarone. W 1239 r. zakończono prace nad wznoszeniem bazyliki, a w 1230 r. przeniesiono ciało św. Franciszka do kościoła dolnego i pochowano je w krypcie pod głównym ołtarzem. Prace nad upiększaniem budowli trwały jeszcze wiele lat.

W 1253 r., przed konsekracją bazyliki, zakończono je w kościele dolnym.

Podziwia się tu przepiękne, malowane na ścianach, freski przedstawiające żywoty świętych. Mieszczą się tu dzieła wybitnych architektów i malarzy m.in. Gubbio, Bologna, Bartolo, San Francisco, Martini, Bonino, Giotto, Sermei.sobota, 17 czerwca 2017

..."Wpatrujcie się w tę figurę św. Anny, która trzymając na swym ręku Chrystusa i Jego Matkę, jest symbolem i łączniczką pokoleń, jest patronką wychowania i życia rodzinnego"... (Jan Paweł II)

 Data powstania figurki przełom XV i XVI w.

ŚWIĘTA ANNA http://www.wadowiceg.tarnow.opoka.org.pl/anna.html

Cudowna figurka świętej Anny przedstawia Babcię Jezusa, trzymającą na ramionach dwoje dzieci: Jezusa i Maryję. Święta Anna wysuwa tych dwoje na plan  pierwszy a sama jest jako trzecia./Stąd Samotrzecia/.

piątek, 24 marca 2017

 

KATEDRA W SALISBURY zbudowana została w latach 1220 - 1258 i należy do anglikańskiego Kościoła Anglii.

 W opracowaniach nazywana jest w pełni zasłużenie najpiękniejszą katedrą gotycka świata. Jaj smukła iglica jest najwyższą wieżą w Anglii i mierzy 123 m. wysokości. Katedra w Salisbury prezentuje wczesny angielski gotyk tak zwany Early English w czystej formie, ponieważ ta katedra szczęśliwie zachowała swój styl  pomimo remontów i kryje imponujące wnętrze gotyckie. Zbudowana jest na planie krzyża lotaryńskiego i posiada 2 nawy poprzeczne. Kilka galerii kolumn, kamienne rzeźby i wspaniałe kolorowe witraże powodują ,że wewnątrz katedra jest doskonale strzelista i zachwyca współczesnych wielbicieli gotyku tak jak zachwycała przez wieki stając się inspiracją wielu artystów.

Wspaniała biblioteka  przykatedralna poszczycić się może oryginalnym egzemplarzem Wielkiej Karty Swobód - aktu wydanego w 1215 r. przez Jana Bez Ziemi  opatrzonego pieczęciami.

Poniżej obraz : John Constable "Katedra w Salisbury" z 1448 r. 

sobota, 11 czerwca 2016
środa, 08 czerwca 2016

 

Katedra od wieków jest symbolem Wiednia . A budowę jej rozpoczęto w XII w. Wysoka na 107 metrów , z 4 wieżami. Najwyższa - wieża południowa ma 136,44 m. Gotycka katedra przechodziła przez wieki  wiele zmian. Ostatecznie wisi tu drugi co do wielkości dzwon bijący w Europie- Pummerin. Oprócz wyjątkowej piękności ołtarzy i kaplic bocznych podziwiać tu możemy skarbiec katedry ze złotymi monstrancjami , relikwie z wysadzanymi drogimi kamieniami relikwiarzami,stare księgi oraz drogie szaty liturgiczne.

W katedrze znajdują się groby dostojników kościelnych oraz znanych osobistości .

sobota, 06 lutego 2016

Juliusz Słowacki :

Niegdyś Europa cała

Była gotyckim kościołem.

Wiara kolumny związała,

Gmach niebo roztrącał czołem...

Drżącym od starości głosem

Starzec pochylony laty

Trząsł dumnym mocarzy losem,

Zaglądał w królów siedziby;

Zaledwo promyk oświaty

Przez ubarwione gmachu przedzierał się szyby.

 

czwartek, 19 czerwca 2014

"Pieta' Michała Anioła w Bazylice Św. Piotra w Rzymie .

Wiara i Kultura "Cztery piety Michała Anioła".

14:47, 2009sara46 , GOTYK
Link Dodaj komentarz »
środa, 26 marca 2014

Sztuka gotycka ,która na Zachodzie wykazuje już cechy renesansu , w Europie Środkowej i Północnej znajduje dopiero pełne możliwości rozwojowe , czego wyrazem jest m.in. zapanowanie w początkach XV w. 'stylu miękkiego" . W Polsce , Niemczech i Czechach pojawiają się t.zw. Piękne Madonny i Piety a styl ten od połowy stulecia wypiera bardziej realistyczny "łamany". W Niemczech działają Mikołaj Gerhardt z Leydy , Hans Multscher  , Adam Krafft , Tillmann ,Riemenschneider , a produkcja artystyczna trwa w duchu gotyckim aż do początku XVI w.

Indywidualnością przerastającą wymienionych wyżej artystów jest niewątpliwie Wit Stwosz (1450-1533 r.) urodzony w Norymberdze . W wieku 30 lat po przybyciu do Krakowa tworzy dzieło swego życia , kolosalnych rozmiarów poliptyk OŁTARZ MARIACKI .

by Marchev ka

Wypełniony tłumem postaci Ołtarz Mariacki  łączy w sobie charakterystyczną dla schyłku średniowiecza realistyczną ekspresję w traktowaniu modela - z finezją rozwianych draperii .

Ołtarz składa się z pięciu części , które stanowią :  szafa ołtarzowa oraz dwie pary skrzydeł bocznych - dwa ruchome i dwa nieruchome . W centrum znajdują się figury w rzeźbie pełnej , po bokach zaś - płaskorzeźby . Wszystkie postacie wyrzeźbione są w klocach drzewa lipowego , a tło w modrzewiu .

W kilkunastoosobowej pracowni paryskiego miniaturysty Jeana Pucelle powstają liczne rękopisy zdobione miniaturami cechującymi się przejrzystością barw , miękkością modelunku i bogactwem kompozycji .
Strona z "Brewiarza z Belleville "(1323-1326).


Tagi: gotyk kultura
21:21, 2009sara46 , GOTYK
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 16 lutego 2014

Pierwszą katedrą gotycką na ziemiach polskich jest archikatedra Św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu .

by Darek Kraśnicki

10:02, 2009sara46 , GOTYK
Link Dodaj komentarz »
sobota, 15 lutego 2014

W Pradze na Hradczanach stoi budowla , której bryła przypomina ogromny odwrócony okręt . To Katedra Św. Wita , która nosi w sobie cechy gotyku , renesansu i  baroku , bo powstawała na przestrzeni 600 lat . Inżynierowie Josef Cocker i Kamil Hilbert w XIX i XX w. nadali jej charakter późnogotyckiej budowli .

Większa częśc katedry pochodzi z czasów po 1344 r. kiedy to czeski cesarz Karol IV nakazał budowę nowej świątyni . Wykopaliska archeologiczne wskazują na to , że zachowały się fragmenty starszego kościoła wzniesionego przez króla Wacława w 926 r. Ufundował go dla relikwi (ramię) św. Wita , dar cesarza Henryka I . Katedra miała odzwierciedlac wielkie ambicje Karola IV , który u papieża wyprosił , by w Czechach wreszcie był arcybiskup . Po koronowaniu się na cesarza Świętego Cesarstwa Rzymskiego rozpoczął proces tworzenia z Czech jednego z najpotężniejszych ówczesnych państw .

Wybitni architekci XIV w. byli budowniczymi katedry w Pradze : najpierw Mateusz z Arras a po jego śmierci Piotr Parler . Wielkie okna sprawiały , że wierni podziwiac mogli bogactwo rzeźb i doskonałe proporcje wysokiej nawy głównej . Najwspanialszym dziełem Parlera jest posąg króla Wacława a także malowidła ścienne wykładane półszlachetnymi kamieniami postaci składających mu hołd . Parler zaprojektował też kilka innych zdobiących katedrę grobowców królów , biskupów i kardynałów .

Najcenniejszą spośród 22 kaplic wewnątrz katedry jest Kaplica św. Wacława położona koło Złotej Bramy . drugim cennym zabytkiem jest barokowy srebrny grobowiec św. Jana Nepomucena znajdujący się w prezbiterium Katedry św. Wita w Pradze po prawej stronie głównego ołtarza . Projektantem ołtarza jest Ludwig Fischer . Powstał w latach 1733-1736 .

Wśród artystów tworzących piękne wiraże pracował również wybitny czeski malarz Alfons Mucha .

Największy kościół w Pradze , wspaniała katedra gotycka dumnie stoi na wzgórzu na Hradczanach .

Barokowy srebrny grobowiec Św. Jana Nepomucena w Katedrze Św.Wita w Pradze :

 Urzekły mnie te witraże  . Słynny witraż Alfonsa Muchy , wybitnego czeskiego malarza :

 

 

21:49, 2009sara46 , GOTYK
Link Dodaj komentarz »

Bogato zdobiona gotycka katedra Św. Marii w Burgos . Z tej gotyckiej katedry górującej nad sylwetką Burgos , dawnej stolicy królów Kastylii , wyrasta istny las majestatycznych iglic i pinakli . To pierwsza katedra gotycka w Hiszpanii . Początki jej sięgają XIII wieku . XV I XVI wiek zwane są złotymi wiekami handlu w Burgos . Wtedy to katedra nabrała świetności i stała się gotycką .

19:56, 2009sara46 , GOTYK
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 13 lutego 2014

Katedra w Salisbury : obraz : John Constable z 1448 r.
W odróżnieniu od innych katedr brytyjskich , które prezentują zazwyczaj mieszaninę stylów , kościół w Salisbury utrzymany jest w jednolitym stylu wczesnego angielskiego gotyku zwanym Early English .

Żyjący w XVI w Giorgio Vasari , autor pierwszego dzieła o historii sztuki nazwał nową sztukę sztuką gotycką . Jednakże nie Goci stworzyli ten styl . Wykształcił się on we Francji wraz z lokowaniem przez monarchów ośrodków miejskich . Najważniejszą budowlą w nowych miastach był był kościół na placu oraz budynek administracyjny a w dużych miastach katedra i ratusz .
Słynna , opisywana i podziwiana , najświetniejsza przedstawicielka gotyku to francuska katedra Notre Dame w Reims , w Szampanii .Nazwana "anielską " katedra Notre Dame w Reims ( Francja ) powstała w latach 1211 - 1300 na fundamentach kościoła z 401 r. Król Franków Chlodwig przyjął w nim chrzest . Ma najświetniejszą fasadę . Jeśli porównac ją z fasadą Notre Dame w Paryżu zobaczymy jaka różnica zaszła w ciągu stulecia . Okna , szkarpy , arkady ( galeria królów , żydowskich przodków Matki Boskiej ) , laskowania i daszki , figury zostały podporządkowane jednej zasadzie . Za autora fasady uważa się Roberta de Coucy .
W czasie I wojny światowej katedra ucierpiała od bombardowania przez artylerię niemiecką .Została jednak odbudowana jako najcenniejszy zabytek Francji .

Śmiejące się Anioły w katedrze w Reims .Nazwana "anielską " katedra Notre Dame w Reims ( Francja ) powstała w latach 1211 - 1300 na fundamentach kościoła z 401 r. Król Franków Chlodwig przyjął w nim chrzest .


Katedra w Reims ma najwyższą  (45 m. ) nawę spośród katedr gotyckich : sklepienie jej jest krzyżowo - żebrowe , kolumny półkoliste .

Witraże Marca Chagalla w katedrze w Reims .


środa, 12 lutego 2014

Na wyspie w centrum Paryża stoi wspaniała wczesnogotycka katedra Notre Dame , której kremowo żółte kamienie odbijają się w wodach Sekwany . Głównym inicjatorem jej budowy był charyzmatyczny biskup Maurice de Sully . Kamień węgielny pod świątynię położył papież Aleksander III w roku 1163 .

Film francusko-włoski "Dzwonnik z Notre Dame" powstał w 1956 r. jako adaptacja słynnej powieści Wiktora Hugo "Katedra Marii Panny w Paryżu".W głównej roli Esmeraldy wystąpiła uznawana za najpiękniejszą kobietę świata Włoszka Gina Lollobrygida.

Piosenkę z filmu śpiewa Garou.

sobota, 14 stycznia 2012

.."Nie lękaj się. Sprawy ludzkie szerokie mają brzegi.
Nie wolno ich w ciasnym łożysku więzić nazbyt długo.
Nie lękaj się. Sprawy ludzkie stoją od wieków".../Jan Paweł II "Kamieniołom" fragm./

Nie lękajcie się miłości, która stawia człowiekowi wymagania! (1983).

Nie lękajcie się Chrystusa! (1997).

Nie lękajcie się ofiarować waszego czasu Chrystusowi! (1998).

Nie lękajcie się żyć wbrew obiegowym opiniom i sprzecznym z prawem Bożym propozycjom! Nie lękajcie się patrzeć w wieczność. Tam czeka Ojciec, Bóg, który jest miłością! (1999).

JAN PAWEŁ II "PRZEKROCZYC PRÓG NADZIEI" czyli fragment mojej ulubionej książki .
Wydawnictwo (wydania pierwszego) :Redakcja Wydawnictw Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego .
Lublin 1994 r.
Ulubiony fragment:
/Ponieważ nie mogę się zdecydować chyba napiszę dwa fragmenty/.
..."Ludzkie słabości i uprzedzenia nie mogą niszczyć tego , co jest bożym zamierzeniem w stosunku do świata i ludzkości ...Możemy patrzeć w przyszłość z pewnym optymizmem . możemy ufać , iż " Ten , który rozpoczął w nas dobre dzieło , sam tego dopełni"...
..."Wezwanie "Nie lękajcie się!" musimy odczytać w bardzo szerokim wymiarze .W pewnym sensie było to wezwanie pod adresem wszystkich ludzi , wezwanie do przezwyciężenia lęku w globalnej sytuacji współczesnego świata , zarówno na Wschodzie , jak i na Zachodzie , na Północy i na Południu . Nie lękajcie się tego , coście sami stworzyli , nie lękajcie się świata tych wszystkich ludzkich wytworów , które coraz bardziej stają się dla człowieka zagrożeniem ! Nie lękajcie się wreszcie siebie samych "... 

Zakładki:
0. A TO JA K@ZIA :(teksty i foto).
00 GALERIA K@ZI
000 ANEGDOTY , FRASZKI, SATYRA-REMINISCENCJE .
0000.- ŚW. JAN PAWEŁ II
00000. LAUREAT NAGRODY NOBLA
000000 Publikowane tutaj utwory literackie i muzyczne , obrazy , rzeźby , grafika - mają na celu tylko promowanie dzieł . UWAGA: Oraz promowanie autorów przytoczonych utworów .
1.WISŁAWA SZYMBORSKA
2CZESŁAW MIŁOSZ
3.JAN TWARDOWSKI
4a.MARIA PAWLIKOWSKA JASNORZEWSKA
5. ANTOLOGIA :
6. WYPISY :
A FILM
A MUZYKA
A MUZYKA : NAJPIĘKNIEJSZE ARIE
AAAAPublikowane tutaj utwory , obrazy , grafika, utwory muzyczne mają na celu tylko propagowanie ich twórców .
GOTYK
KOBIETY PRZEZ DUŻE K
KOMPOZYTORZY
MALARZE I RZEŹBIARZE
MAŁE STOPERKI K@ZI:
OKROPNOŚCI II WOJNY ŚWIATOWEJ .
PAMIĘC , KTÓRA TRWA
POLECAM WPISY:
REŻYSERZY
RODZINA KOSSAKÓW
STOPERKI K@ZI:
TO ZDROWIE
UWAGA : Publikowane tutaj utwory literackie i muzyczne , obrazy , rzeźby , grafika - mają na celu tylko promowanie dzieł .
UWAGA: Oraz promowanie autorów przytoczonych utworów .
Wszelkie prawa zastrzeżone .
WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE!
ZAMKI I DWORY POLSKIE
ŹRÓDŁA :
ŻŻ STRONY